In het kort
Deze kaart laat de monetaire waarde van de ecosysteembijdragen aan natuurtoerisme. Dit wordt uitgedrukt in het aantal euro per hectare in 2023. Natuurtoerisme omvat uitsluitend activiteiten, waarbij er minimaal één overnachting plaats vindt.
In de Natuurlijk kapitaalrekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) valt natuurtoerisme onder ‘culturele diensten’, gemeten het aantal euro per hectare. De euro’s worden toegewezen aan de ecosysteemtypen (dus niet altijd de plek waar overnacht wordt), afhankelijk van het type vakantie. Bij een strandvakantie worden bijvoorbeeld alle euro’s toegewezen aan het ecosysteemtype strand.
Deze ecosysteemdienst wordt ook in fysieke waarde uitgedrukt. De kaart is hier te vinden.
Over de kaart
Voor de berekening van de waarde van natuurtoerisme, wordt de consumer expenditure method gebruikt. Dit houdt in dat de kosten van het toerisme worden benaderd. Deze kosten bestaan uit de verblijfskosten, de reiskosten en andere kosten, zoals toegangskaartjes, maar exclusief uitgaven aan winkelen en eten en drinken. De data hiervan komen uit het (Centraal Bureau voor de Statistiek) Vakantieonderzoek. Voor data over buitenlandse toeristen en hun uitgaven is de Nederlandse satellietrekening voor toerisme gebruikt.
Bij het maken van deze kaart is brondata met een hogere ruimtelijke resolutie modelmatig verdeeld naar een lokaal schaalniveau. De kaart kan daarop op zeer lokaal schaalniveau minder nauwkeurige uitkomsten laten zien. Waarden zijn daarmee vooral ter indicatie. Het is belangrijk om de metadata en technische toelichting te raadplegen om foutieve aannames te voorkomen.
Kaartgegevens
De bronhouder van deze kaart is het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bekijk de metadata voor de contactgegevens en de technische beschrijving van de kaart. Meer informatie over natuurlijk kapitaal en de gerelateerde publicaties van het CBS zijn hier te vinden.